Terminy sadzenia drzewek owocowych

Najlepszy termin na sadzenie drzewek i krzewów owocowych to jesień, od początku października do pierwszych przymrozków. Rośliny, które są posadzone w tym terminie mogą zregenerować system korzeniowy przed zimą, do wiosny będą dobrze przygotowane do wzrostu.

Kiedy sadzić drzewka owocowe

Zawsze jesienią w sklepach ogrodniczych jest bogata oferta producentów drzewek i krzewów. Drzewka można sadzić też wiosną, przed rozpoczęciem rozwoju pąków, ponieważ istnieje duże ryzyko, że roślina uschnie. Następnym rozwiązaniem jest zakup roślin, które są sprzedawane w pojemnikach; można je sadzić przez cały sezon, od wiosny do jesieni, ponieważ mają silniejszy system korzeniowy i łatwiej przyjmują się. Jednak ich wadą jest wyższa cena.

Jak sadzić?

Podłoże w drzewkach, które są sprzedawane w pojemnikach powinno być wilgotne i wolne od chwastów. Zdrowe i rozwinięte korzenie nie mogą być splątane, nie powinny też przerastać pojemnika.

Najlepsza gleba dla drzewek

Gleba, w której będą posadzone drzewka, powinna być wcześniej dobrze przygotowana, odchwaszczona. Przygotowanie ziemi do sadzenia można wykonać już w sierpniu. Ziemię należy dokładnie przekopać i usunąć z niej wszystkie chwasty. Glebę trzeba też wzbogacić w substancje organiczne i mineralne; w tym celu warto wykorzystać substrat torfowy, obornik, albo wcześniej przygotowany kompost. Jeśli gleba jest lekka i mało urodzajna, nawozy można rozrzucić po całej powierzchni, na której będą posadzone drzewka. Na glebach, które są lepszej jakości; do dołków, w których będą sadzone młode drzewka, można wrzucić nawóz.


19/04/2012 | | Drzewa
VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 4.0/5 (Głosowano: 1)

, , ,

Skomentuj ten artykuł